<Achievements>

INTER SCHOOL COMPETITIONS 2019-20

S.NO DATE COMPETITION PARTICIPANTS SCHOOL/VENUE PRIZE/POSITION
1. 15.05.2019 Art Competition Hungarian Folk Tales (On the spot competition held in February ) 1.Raunit Batra
2. Sanvi Saluja
3. Shaarav Tandon
4. Sanjana Kehair
5. Neelanjana Maggo
Hungarian Embassy
Chanakyapuri
Second Prize (5-8 Years)
Second Prize (5-8 Years)
Third Prize (5-8 Years)
Consolation Prize (10 Yrs)
Director’s Special Award
2. 01.05.2019 Fancy Dress – Save the Whales Rihaan Kalra Kulachi Hansraj Model School, Ashok Vihar First Prize
3. 03.05.2019 Indian Folk Song 1.Ashi Yadav – IV B
2.Shaylah Shankar – IV C
3.Mahikaa Samal – IV F
4.Angel Kumar – IV D
5.Veda Chawla – III F
DPS Vasant Kunj First Prize
4. 03.05.2019 Floral Painting 1.Shaarav Tandon – V DPS Vasant Kunj 2nd Prize
5. 27.04.2019 Inter DPS French Language Festival 2019 1.Tamira Agnihotri – V C DPS Rohini 3rd Prize
6. 27.04.2019 Inter DPS French Language Festival 2019 1.Aadya Chhabra – V DPS Rohini 3rd Prize
7. 19.07.2019 Chutkiyon mein Kahani 1.Tarush Aran – 5 B
2.Aishwarya Raj Gupta – 5 B
3.Aru Batra – 5 D
4.Kavin Chaudhary – 5 D
5.Sarvam Arora – 5 D
6.Diya Bhaumik – 5 E
7.Nitya Gupta – 5 E
8.Vaishnavi Sudershan – 4 D
Army Public school, Shankar Vihar 1st Prize
8. 19.07.2019 Clothes Maketh a Man – Enacting Shakespearean characters 1.Kabir Sahni – 5
1.Tiara Gera – 5
Army Public school, Shankar Vihar 1st Prize
9. 19.07.2019 Geoworl Painting Worli Art 1.Anchal Kumari – 5 A
2.Nanya Gupta – 4 E
3.Aadya Bhasin – 3 B
Army Public school, Shankar Vihar 3rd Prize
10. 23.07.2019 Fancy Dress 1.Karunnya Chaudhary – Nursery F Mount Carmel School, Anand Niketanr 2nd Prize
11. 23.07.2019 Clay Modelling 1.Jenika Gururani – 1 A
2.Advik Sahu – 1 A
Mount Carmel School, Anand Niketan 1st Prize
12. 23.07.2019 Jingle – Let’s Advertise 1.Pranay Singh Sachdev – 1 D Mount Carmel School, Anand Niketan 2nd Prize
13. 24.07.2019 Flower Arrangement – Paper flowers 1.Tamanna – 2 B
2.Shanaya Gaur – 2 B
Mount Carmel School, Anand Niketan 1st Prize
14. 24.07.2019 Little Masquerade 1.Anika Garodia – 2 D Mount Carmel School, Anand Niketan 2nd Prize
15. 25.07.2019 Dance 1.Yogesh Gadal – 3 B
2.Aditya Tiwari – 3 B
3.Kritika Chhatri – 3 A
4.Yashvir Singh Cheema – 3 A
5.Aadya Bhasin – 3 B
6.Shanaya Gupta 3 F
Mount Carmel School, Anand Niketan 1st Prize
16. 25.07.2019 Logi-o-run (math competition) 1.Tushar Kandelwal – 3 F Apeejay School Saket 1st Prize
17. 25.07.2019 SUDOKU 1.Tarush Aran – 5 B Apeejay School Saket Special Appreciation

 

INTER SCHOOL COMPETITIONS 2018-19

S.NO DATE COMPETITION PARTICIPANTS SCHOOL/VENUE PRIZE/POSITION
1. 23.4.2018
Art Competition

Hungarian Folk Tales

1. Reyansh Wadhwa
2. Parika Talwar
3. Ashi Bhatia
4. Neelanjana Maggo
Hungarian Council Janpath Third
Consolation
First
Third
Director’s Special
2. 26.4.2018 CHUNAUTI-2018   Duet Lok Geet 1. Inaayat Kaur Bajaj
2. Anika Goel
Apeejay school,Saket First Prize
3. 28.4.2018 Ubharte Hatakshar      1. Western Solo Dance2. Western Solo Singing 1. Jia Chaudhary
1. Inaayat Kaur Bajaj
DAV School, Vasant Vihar First PrizeFirst Prize
4. 09.05.2018 Rendezvous                Pledge to Recreate 1. Manan Joshi
2. Tisya Verma
Air Force Bal Bharti School 1st Position
5. 13.07.2018 Times of India Coloursplash art Competition 1. Neelaanjana Maggo Nehru Planetarium 3rd Position in Junior Category
6. 21.07.2018 Swaralap -  Interschool Singing Competition 1. Inaayat Kaur Bajaj
2. Anika Goel
3. Aashni Mishra
4. Aanya Ahuja
5. Shravaya Kumar
6. Rishimia Tiwari
7.Vedant Vinayak Ojha
8. Saanvi Mehra
9.Shylah Shankar
Gyan Bharti School, Saket 1st PositionRolling Trophy
7. 18.08.2018
Twenty Third Montfort Cup Music

Carnival 2018

1. Shravaya Kumar
2. Inayat Kaur Bajaj
3. Aanya Ahuja
4. Aashni Mishra
5. Varun Singh
6. Riddhima Tiwari
7. Shaurya Verma
8.Saanvi Agnihotri
9.Neelanjana Maggo
10.Vedansh Ojha
11.Diya Bhaumik
12.Shylah Shankar
13.Amyra Tandon
14.Anushree Kabi
15.Aamini Singh
Montfort School, Ashok Vihar Group – 2nd PositionSolo – 1st Position
8. 21.08.2018 Mod Quiz-2018 1.TARUSH ARAN
2.VEDANT VINAYAK OJHA
3.SHUBHAM LUTHRA
4.AAYUSH GAUR
Modern School , Vasant Vihar 3rd Position
9. 01.06.2018 On the Spot Painting Competition 1.Nischay Singh
2.Trisha Chaurasiya      3.Parika talwar            4.Riyansh Wadhwa
New Era Public School , Mayapuri 1st Prize
10. 11.10.2018 Point of View Debate Competition 1. Jai Laroia
2. Nittya Baid
3. Aryan Kaushik
4. Shivansh Bhatnagar
Subhag Foundation Trophee with 100+ entries
11. Held in July 2018 and result declared in October 2018 Japan on Canvas 1. Reyansh Wadhwa
2. Anusha Dhawan
3. Pradata Dawson Bhomick
Outstanding Award
Extra Ordinary Award
Winner Award
12. Held in October 2017 and result declared in October 2018 On the spot Painting competition 1. Reyansh Wadhwa Ministry of Environment and Climate Change —–National Zoological Park Trophy and cash prize of Rs. 3000
13. 8.10.2018 Scratch Software 1.Aayush Gaur
2.Nyra Bhushan
3.Kastubh Tiwary
4.Myna Bhatia
5.Aamir Shahedi
Sri Ram School Moulsari Guragon 1st Position
14. 26.10.2018 Inter School Spanish Poem Recitation Competition 1.Ranvir Vig
2.Aayush Gaur
3.Akshita Mangal
DPS International Saket 3rd Position
15. 30.10.2018 Sanskrit Shlok Recitation Competition 1.Medha Menon Chinmaya Vidyalaya , Vasant Vihar Consolation Prize
16. 20.11.2018 HT PACE Essay writing competition 1.Kastubh Tiwary Encouragement award
17. 07.12.2018 Junior Flash Interschool Computer competition
1. Blow your Trumpet
2. Turbo Turtle          3.Colors Splash
1.Aru Batra
2.Ahana Sharma
3.Akshita Mangal
4.Nikunj
5.Arnav Gupta
6.Neelanjana Maggo
Raghubir Singh Junior Modern School,Humayun Road 2nd PositionOverall 3rd Position
18. 5.12.2018
DPS SOCIETY-OFFLINE SubmissionPick Your Pic!          Proverbial Gesture
1.Jia Larioa
2.Neelanjna Maggo
3.Arav Gupta
DPS Society 2nd Position

 

SCHOOL ACHIEVEMENTS

INTER SCHOOL COMPETITION WINNERS

S.NO DATE COMPETITION PARTICIPANTS SCHOOL/VENUE PRIZE/POSITION
1. 01.05.2015 ‘HARMONY’ – Interschool Literary Fest 1. Aanya Ahluwalia
2. Vedika Shukla
3. Aryan Mehra
4. Aaditya Pannu
DPS Vasant Kunj 2nd Position
2. 24.07.2015 Quorisity 1. Zayan Jamal
2. Aryan Kaushik
3. Aarav Mathur
New Era Public School , Mayapuri 3rd Position
3. 28.7.2015 Father Thomas Memorial Quiz 1. Sia Malik
2. Aryan Kaushik
Don Bosco School , Alaknanda 3rd Position
4. 29.7.2015 Expressions 1. Aamir Shahedi
2. Ashvika Choudhary
3. Yuvaditya Jain
4. Suhaani Hari
5. Aryan Vithal
APS, Shankar Vihar 2nd Position
5. 30.07.2015 Dr. STYA PAUL MEMORIAL MATHS QUEST 1. Aashna Bhatia Apeejay Saket 3rd Position
6. 31.07.2015 Little Designers 1. S Srikriti Air Force School , Subroto Park 2nd Position
7. 16.07.2015 LUMANARIUM- Inter School Literary fest 1. Jupman Jiet Singh Sandhu
2. Aanya Gupta
3. Aadibhav Prasad
4. Anusha Gupta
5. Riddhi Sharma
6. Kamayaa Negi
DPS Dwarka 3rd Position
8. 01.08.2015 Logo Programming 1. Jasnoor Kaur DPS Rohini 1st Position
9. 18.08.2015 ‘Mod Promethean Fest’
1.Poetic Echoes
2.Ad Mad
1. Kalyani Wadehra1. Sanjam Singh
2. Aryan Mehra
3. Kaamya Negi
4. Ahaana Sapra
5. Vedansh Vikram Madan
Modern School,Vasant Vihar 1st Prize3rd Prize
10. 18.08.2015 Mathemagic 1.Bhavya Mamtani
2.Aditya Pannu
New Era Public School , Mayapuri 2nd Prize
3rd Prize
11. 20.8.2015 Recitation 1.Varunavi Gupta
2.Shriya Batra
New Era Public School , Mayapuri 1st Prize
12. 28.08.2015 Mod Quiz 1.Aadya Kashyap
2. Sia Malik
3. Aryan Kaushik
4. Shivansh Bhatnagar
Modern School,Vasant Vihar 1st Prize
Rolling Trophy
13. 31.08.2015 Geeta Chanting Group A – Sriyanshi Misra
Group B – Abhinav Misra
Group C – Prageet Satpathy
Ashmita Singh
Chinmaya Vidyalaya,Vasant Vihar 1st Prize
2nd Prize
2nd Prize
3rd Prize
14. 15.10.2015 Interschool Origami Competition
Junior Solo
Junior GroupTeacher’s Category
1. Aditya Pannu
2. Vinayak Dhawan
3. Ishan Singh
4. Mana Sharma
1. Sona Jain
Tagore International School 2nd Position2nd Position
15. 04.11.2015 Laxman Memorial Interschool Competition
1. Sanskrit Sholaka Recitation
2. Hindi Poetry Recitation
1.Ridhi Gupta
2.Nandini Singhvi
Laxman Public School 1.1st Position
2.2nd Position
16. 07.11.2015 13th Bro Aloysius Interschool English Recitation Competition 1. Kaamya Negi Mount St. Mary School 1.1st Position
17. 18.11.2015 Essay writing Competition by HT PACE in association National Museum of Natural History 2.Harshita Bose National Museum of Natural History, Tansen Marg 1.2nd Position
18. 27.11.2015 Annual Tiger Festival 2015-2016
1. Rangoli Making Junior Category
1. Shreya Shankar
2. Gurmani Kaur
3. Arushi Nangalia
4. Kashvi Goe
The Sriram School,Aravali,Gurgaon 3rd Position
19. 27.11.2015 Junior Flash Interschool Computer competition
1. Quiz-o-mania
2. Extempore
1.Aadya Kashyap
2. Aditya Pannu1. Shivansh Bhatnagar
Raghubir Singh Junior Modern School,Humayun Road 1. 3rd Prize2. 3rd Prize
21. 25.04.2016 Shreedhara 1.Aanya Gupta
2.Anusha Gupta
3.Harbani Sachdev
4.Shashank Shekhar
The Sriram School,Aravali,Gurgaon 2nd Position
21. 25.7.2016 Interschool Math Mania Competition 1.Aarav Gupta – III B
2.Shivesh Savi – III A
Mount Carmel School 3rd Position
22. 26.7.2016 Interschool Quiz Competition 1.Dishitha Negi – II D
2.Mohd Arsh Khan – II B
Mount Carmel School 3rd Position
23. 27.7.2016 Interschool English Choral Recitation Competition 1.Anushree Kabi – 1A
2.Jai Singh Bal – 1D
3.Aarav gupta -1 C
4.Ayana Verma – 1D
5.Rishan Vig – 1E
6.Nikunj – 1F
Mount Carmel School 3rd Position
24. 28.7.2016 Interschool Story Telling competition 1.Myra Sinha – Prep D Mount Carmel School 3rd Position
25. 28.7.2016 Dr. STYA Paul Memorial Mathematics Quest Ori-Geometry 1.Sai Gambhir- IV F
2.Anant Dev – IV F
Apeejay School Saket 2nd Position
26. 5.8.2016 5th R.L.Chopra Memorial Inter-School Quiz Festival – ‘Qriosity’ Team-2
1.ABHISHEK AGARWAL-5E
2.ANISH NARANG- 5E
3.MRINAL OJHA-5E
Team – 3
1.AADYA KASHYAP – 5D
2.ANANYAA MATHUR-5D
3.MEDHASHREE SAXENA-5F
New Era Public School,Mayapuri 2nd Position
27. 5.8.2016 Inter School German Festival “DEUTSCHFEST Mask Making competition 1.Sanah Shukla-5F
2.Ananya Negi – 5F
G.D.Goenka Public school 1st Position
28. 5th to 7th August 5th south Asian TKD championship Pranav Goel 5B Koramangalam Indoor Stadium Bengaluru , Karnataka /td>

3rd Position
29. 12.8.16 SHRI SURENDRA NATH JAUHAR ‘FAQUIR’ – MEMORIAL (PATRIOTIC SONGS FESTIVAL) Shreya Shankar V A
Gurmani Kaur V C
Shashank Shekhar V C
Sefat Ahluwalia V A
Avishi Bansal V A
Riddhi Sharma V D
Anjika Singh V A
Anish Narang V E
Ishaan Gupta IV A
Srivatsala Krishna V D
Shreya Sheshadri V B
Adya Srivastava V B
MOTHER’S INTERNATIONAL SCHOOL, AURBINDO MARG/td>

WINNERS & ROLLING TROPHY

SPECIAL MENTION
Annual ‘On-the-Spot’ Children’s Painting Competition, was held in the Hungarian Information and Cultural Centre in February 2016, the following students are awarded with a prize. As in the previous years, the paintings were judged by the Art Executive of the Shankar Children’s Art Competition.

Classes are meant according to the academic year 2015/2016.

S No Category Name Class/School Prize
1 10 years Vinayak Dhawan 5-C, DOS, Vasant Vihar Third
2 8-9 years Reneka Arora 4-A, DPS, Vasant Vihar Director’s Special
3 8-9 years Jasnoor Kaur 4-F, DPS, Vasant Vihar Director’s Special

UIEO 2015

Sl.No STUDENT’S NAME HALL TICKET NO. CLASS Vocabulary & Functional Grammar Reading Comprehension Interactive English TOTAL ALL INDIA RANK ZONE RANK MESSAGE

19

ARNUV GUPTA

8226B019

3

22

3

5

30

549

8

Class Second Ranker of your class in your sch

57

ARNAV CHAUDHARY

8226B061

3

21

4

5

30

601

10

Class Third Ranker of your class in your scho

60

ANGAD SINGH

8226B064

3

24

3

5

32

126

1

He/She got Rank=1 in Zone : 2

100

DIYA SINGHAL

8226C031

4

25

4

4

33

68

0

Congratulations! National Achiver (Top100).

110

ARCHISH MAN

8226C041

4

24

5

5

34

28

0

Congratulations! National Achiver (Top100).

114

SHRIYA SHESHADRI

8226C045

4

25

4

3

32

139

1

He/She got Rank=1 in Zone : 2

125

AADIBHAV PRASAD

8226C056

4

24

5

5

34

28

0

Congratulations! National Achiver (Top100).

139

EVA AGGARWAL

8226D004

5

31

10

5

46

60

0

Congratulations! National Achiver (Top100).

163

ARUSHI SHARMA

8226D029

5

32

10

4

46

26

0

Congratulations! National Achiver (Top100).

165

HARSHITA BOSE

8226D031

5

33

8

4

45

87

0

Congratulations! National Achiver (Top100).

180

AARSHIA GUPTA

8226D047

5

33

10

5

48

2

0

Congratulations! National Achiver (Top100).

The “Kanwar Ashish Annual Cricket Tournament” was instituted in the year 1998 in the loving memory of Dear Kanwar Ashish a student of DPS R. K. Puram. 16 teams from various DPS Schools participated in this tournament.DPS Vasant Vihar won this trophy for the third consecutive year. We are proud of our team.

KAACT-2015
Schedule of Matches

S.NO Date Team Vs Team Winner Whiz Kid
1. 2 Nov’15 VASANT VIHAR Vs PANIPAT CITY VASANT VIHAR SHIVESH
2. 3 Nov’15 VASANT VIHAR Vs PANIPAT ANSAL VASANT VIHAR AARNAV
3. 6 Nov’15 VASANT VIHAR Vs FARIDABAD VASANT VIHAR ROHAN
4. 17 Nov’15 I QF ( Vasant Vihar -Winner Group A Vs Gurgaon -Runners Up Group B) VASANT VIHAR ROHAN
5. 19 Nov’15 I Semifinal Vasant Vihar Vs Mathura Road
(Winner of Game 25 Vs Winner of Game 27)
VASANT VIHAR AARNAV
6. 24 Nov’15 Finals (Winner of Game 29 Vs Game 30)
Vasant Vihar Vs Faridabad
VASANT VIHAR SHIVESH

 

Other trophies and some stellar performances

 

1. Bowler of the Tournament Aarnav Vasant Vihar
2. Whiz Kid of the Tournament Rohan Vasant Vihar

Indian student Shreya creates world record in SAT, TOEFL scores NDTV Video

Archives


Delhi Public School Vasant Vihar (Junior School of DPS R.K. Puram)
E-71, Vasant Marg, Vasant Vihar, New Delhi 110057, Mail:dpsvasantvihar@gmail.com Phone:+91-11-49116600]
© Copyright 2011, Delhi Public School Vasant Vihar - Designed by Web Team (M) DPS RKP [Special Credits - Bhuwan Khattar]
mulberry outlet coach outlet burberry outlet coach factory outlet mulberry outlet coach outlet UGG Pas Cher cheap oakley sunglasses cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys coach outlet canada black friday coach ugg boots on sale cheap uggs gucci outlet oakley outlet coach outlet